Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 września 2016 r.
15:56

Wszystko dla wojska. Kielecki salon z lubelskimi akcentami (zdjęcia)

PZL-Świdnik wciąż liczy na wygraną, w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Firma oferuje wojskowym nie tylko model AW149, ale i lepiej wyposażonego „Głuszca”. To nie jedyna z nowych propozycji polskiej zbrojeniówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie prezentowane są w Kielcach, w ramach kończącego się dziś Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. To jedna z największych tego typu imprez w Europie, a w tym roku pobiła kolejny rekord. Zgromadziła 609 firm z 30 krajów świata. Na ponad 27 tys. mkw powierzchni wystawienniczej prezentują się firmy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji, Francji, a nawet Chin.

Większość przestrzeni zajmują jednak przedstawiciele krajowego przemysły obronnego.
To w sumie 320 wystawców.

Kto walczy o „Kruka”

Największe stoisko należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która prezentuje m.in. systemy obronne, pojazdy dla wojska oraz sprzęt dla tworzonych właśnie Brygad Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło również lubelskich akcentów.

W Kielcach prezentuje się między innymi producent specjalistycznego obuwia - firma Protektor, oraz Ursus, oferujący lekkie pojazdy terenowe dla wojska.

Podczas tegorocznej edycji MSPO można zobaczyć również 7 śmigłowców. Turcy pokazują model T129 Atak, Amerykanie model Apache, a Francuzi z Airbusa śmigłowiec Tiger. To maszyny szturmowe. Mają walczyć o zamówienie dla polskiej armii w ramach programu „Kruk”. Wartość kontraktu to ok. 9 mld.
W Kielcach pokazano również śmigłowce wielozadaniowe. To AW149, prezentowany przez firmę Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Tuż obok prezentowany jest Black Hawk z Mielca oraz Caracal, francuskiego Airbusa. Właśnie ten model wygrał kontrakt dla polskiej armii.

Jeden to za mało

Przetarg na dostawę 50 maszyn nie doczekał się jeszcze finału. Producent Caracala i polski resort obrony nadal negocjują szczegóły offsetu, jaki ma towarzyszyć wartej 13 mld zł umowie.

- Jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce. Z sygnałów, jakie do nas docierają wynika, że wszystko zacznie się na nowo - oświadczył Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Podczas konferencji zorganizowanej w ramach MSPO, sceptycznie odniósł się również do strategii przyjętej przez resort obrony.

- Założenie polegające na zakupie jednego modelu śmigłowca do wszystkiego jest błędne - ocenił Krystowski.

W ocenie byłego prezesa PZL-Świdnik, wybór jednej platformy dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych daje znacznie mniej korzyści niż postawienie na rodzinę śmigłowców jednego producenta.

- Tymczasem wybraliśmy śmigłowce wielozadaniowe, w cenie dwukrotnie wyższej niż ktokolwiek na świecie - dodał Krystowski. - Nie chcę, żeby to było odebrane jako krytyka MON. To bowiem wina koncepcji, która sobie przyjęła za punkt wyjścia, że 1 śmigłowiec ma zaspokoić potrzeby wielu zróżnicowanych użytkowników.

Rodzina ze Świdnika

Firma proponuje więc jedną, oczywiście własną rodzinę śmigłowców.
- Z serwisem w Świdniku, który jest odpowiedzialny za 70 proc. śmigłowców użytkowanych przez polską armię - przypomniał Krzysztof Krystowski. - Dzisiaj pokazujemy dwa śmigłowce, ale chcielibyśmy więcej. Choćby AW101, który ma parametry najlepszego śmigłowca morskiego świata Jak będzie takie zapotrzebowanie, dostarczymy te maszyny.

Wiceprezes Leonardo Helicopters odniósł się również do aktualnych propozycji dla MON.
- Głuszec to całkowicie polska konstrukcja. Z kolei AW149 powstał z udziałem polskich inżynierów i pracowników PZL-Świdnik. To wielka szansa dla naszego zakładu. Gdyby się okazało że polska armia kupi ten śmigłowiec, to jak wcześniej deklarowaliśmy, byłby on produkowany w PZL zarówno na potrzeby krajowe, jak i na eksport - zapewnił Krystowski.

Nowe „szpony” Głuszca

Podczas MSPO prezentowana jest również wojskowa odmiana popularnego Sokoła z PZL-Świdnik, czyli śmigłowiec W-3PL Głuszec. To wersja w zupełnie nowej konfiguracji.

Powstała we współpracy z Mesko, ITWL oraz izraelską firmą Rafael. Ma być doskonałą bronią przeciwko pojazdom pancernym. Nowy Głuszec może zostać wyposażony w pociski Spike-ER o zasięgu 8 km. Jest również możliwość zamontowania rakiet, rażących cele odległe nawet o 25 km. Obecnie polscy piloci śmigłowców nie dysponują tak nowoczesną bronią.

Przedstawiciele PZL-Świdnik zwracają uwagę, że ewentualne wyposażenie Głuszców w nowe pociski będzie relatywnie tanie i łatwe do przeprowadzenia. W programie można wykorzystać 8 maszyn, którymi już latają polscy wojskowi. Pociski Spike mogą być wykorzystywane do zwalczania czołgów, piechoty oraz innych celów naziemnych. Polskie zakłady Mesko produkują już odmianę też broni o zasiągu do 4 km.

Głuszec mógłby zabrać od 8 do 12 pocisków kierowanych Spike o zasięgu do 8 km. Aktualnie maszyny te dysponują rakietami niekierowanymi o kilkukrotnie mniejszym zasięgu.

Leopard w wersji PL

Jedną z największych nowości na kieleckich targach jest prezentowany po raz pierwszy model czołgu Leopard 2PL. To owoc polskiej modernizacji czołgu Leopard 2A4. Nowy standard ma być docelowo wdrożony na ponad 120 maszynach, służących w polskiej armii.

Leopard po modernizacji będzie nieco cięższy. Jego waga sięgnie 59 ton. Będzie miał również nowe przyrządy celownicze, stabilizację armaty, czy napęd wieży.

Nie zabraknie również skuteczniejszych osłon wieży. Dzięki temu ma być ona bardziej odporna niż ta w Leopardzie 2A5. Program modernizacji Leoparda do wersji 2PL zakłada, że cały proces zakończy się w 2020 roku. Rok później planowane jest unowocześnienie kolejnych 14 maszyn.

Pozostałe informacje

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium